Usługi
Okulistyka dziecięca
Konsultacja okulistyczna przeprowadzana jest przez doświadczonego okulistę dziecięcego. W trakcie wizyty wykonywane są badania w celu oceny wady wzroku, ciśnienia wewnątrzgałkowego, stanu zdrowia oczu zarówno przedniego odcinka jak i dna oka.
W większości przypadków wymagane jest wpuszczenie kropli rozszerzających źrenicę, aby dokładnie określić wadę wzroku dziecka.
Drodzy Rodzice
Badanie okulistyczne jest dla Waszych pociech czymś nowym. W związku z tym warto porozmawiać z dzieckiem i przygotować na spotkanie w gabinecie okulistycznym. Przede wszystkim należy wytłumaczyć, że badanie jest bezbolesne i krótkie.
Szczególnie warto opowiedzieć o kropelkach, które będą wpuszczane w celu rozszerzenia źrenicy. Jeśli posiadacie w swojej domowej apteczce sól fizjologiczną, możecie spróbować wpuścić po kropelce do oka lub nawet na zamkniętą powiekę. To sprawi, że dziecko będzie wiedziało czego się spodziewać. Poinformujcie waszą pociechę że po kroplach będą słabiej widzieć przez kilka godzin. Przychodząc na badanie w słoneczny dzień zabierzcie okulary słoneczne, bowiem przy szerokiej źrenicy więcej światła trafia do oka co powoduje dyskomfort. Z naszej strony możemy zapewnić, że dołożymy wszelkich starań aby wizyta przebiegła w miłej, ciepłej atmosferze, tak aby Wasze dziecko chciało przyjść do nas kolejny raz.
Każde dziecko powinno chociaż raz pojawić się u okulisty przed pójściem do szkoły. Rekomendowany czas to okres między 2-4 rokiem życia. Jest to o tyle istotne, że w pierwszych latach życia malucha narząd wzroku rozwija się najbardziej, a co za tym idzie- mogą nastąpić problemy z ostrością wzroku.
Centrum Okulistyczne jest ośrodkiem certyfikowanym, w którym stosowane są unikatowe i innowacyjne rozwiązanie do postępowania w krótkowzroczności takie jak zastosowanie soczewek okularowych MIYOSMART. To bezpieczna, przyjazna, łatwa i nieinwazyjna metoda kontroli
krótkowzroczności u dzieci, której skuteczne działanie w spowolnieniu postępu wady wzroku, zostało poparte badaniami klinicznymi.
KRÓTKOWZROCZNOŚĆ
Krótkowzroczność (miopia) to wada wzroku, w której promienie świetlne wpadające do oka, skupiają się przed siatkówką, zamiast na siatkówce, jak ma to miejsce w prawidłowo funkcjonującym oku. Krótkowidz widzi wyraźnie z bliska, natomiast przedmioty oddalone widoczne są niewyraźnie.
Krótkowzroczność w zależności od stopnia zaawansowania dzielimy na:
- niską do 6.0 Dioptrii
- wysoką powyżej 6.0 Dioptrii
To jedna z najczęściej występujących wad wzroku.
Wyróżniamy trzy podstawowe typy krótkowzroczności:
- krótkowzroczność osiowa (zbyt długa oś gałki ocznej) – najczęstszy rodzaj krótkowzroczności, który rozwija się zwykle w okresie dojrzewania i osiąga ostateczny poziom u kobiet między 15 a 17 rokiem życia i u mężczyzn w wieku 18–20 lat,
- krótkowzroczność krzywiznowa (zbyt wypukła krzywizna różnych elementów układu optycznego oka, przede wszystkim rogówki i soczewki),
- krótkowzroczność refrakcyjna (zbyt duży współczynnik załamania soczewki, najczęściej rozwija się w związku z cukrzycą lub zaćmą jądrową).
Metody korekcji krótkowzroczności:
- Okulary i soczewki kontaktowe miękkie: krótkowidz potrzebuje wklęsłych soczewek rozpraszających czyli „minusów”. Jeśli wybiera miękkie soczewki kontaktowe, to warto wiedzieć, że zdecydowanie lepiej korygują one wadę przy średnich i wysokich wartościach – nie zaburzają pola widzenia (w okularach widzi się dobrze tylko na wprost) i nie zmniejszają wielkości przedmiotów, dzięki czemu łatwiej w nich np. prowadzić samochód.
- Ortokeratologia/ortokorekcja: polega na korekcji krótkowzroczności za pomocą sztywnych soczewek wysokogazoprzepuszczalnych o odwróconej geometrii, stosowanych przez noc. Przez ten czas soczewki powodują zmianę kształtu (spłaszczenie) przedniej powierzchni rogówki, dzięki czemu podczas dnia widzi się ostro bez okularów. Metodę ortokorekcji można stosować w krótkowzroczności od 1D do 5D.
- Metody laserowe: u osób o ustabilizowanej wadzie można podjąć się operacji laserowej. Podczas leczenia krótkowzroczności laserem okulistycznym spłaszcza się środkową część rogówki w celu zmniejszenia siły załamywania.
Młodsze dzieci są bardziej narażone na progresję krótkowzroczności, dlatego leczenie powinno zostać wprowadzone jak najwcześniej. Odpowiednia kontrola krótkowzroczności w młodym wieku wpływa na zahamowanie jej postępu. Podstawową metodą spowolnienia krótkowzroczności jest odpowiednia korekcja wady. Wzrasta ona szybciej u dziecka, które nie nosi żadnej korekcji, ale także w przypadku gdy nie jest ona w pełni skorygowana, dlatego dziecko powinno być poddawane regularnym badaniom wzroku, a w razie potrzeby konieczna jest zmiana mocy korekcji.
Obecnie istnieje kilka metod kontroli krótkowzroczności, które mają udowodnioną klinicznie skuteczność spowolnienia wady wzroku.
Stosuje się szkła okularowe lub miękkie soczewki kontaktowe o specjalnej budowie, ortokorekcję oraz krople zawierające atropinę w odpowiednim stężeniu. Plan leczenia krótkowzroczności powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb i profilu ryzyka progresji u dziecka, a także w razie potrzeby przystosowany do zmian progresji wady. Metody leczenia są dobierane indywidualne do każdego dziecka. Specjalista bierze pod uwagę wiele czynników. Decyzja powinna być podjęta we współpracy pomiędzy okulistą, dzieckiem i rodzicem.
Ćwiczenia oczu dla krótkowidzów
- Częste przebywanie na świeżym powietrzu – wyniki badań wskazują, że 2-3 godziny przebywania na świeżym powietrzu dziennie przyczyniają się do spowolnienia progresji miopii.
- Przestrzeganie zasad higieny pracy wzrokowej: czytanie w pozycji siedzącej, trzymanie tekstu w odpowiedniej odległości, dobre oświetlenie miejsca pracy, stosowanie przerw podczas długotrwałej pracy z bliska.
- Powtarzanie kilkanaście razy dziennie ćwiczeń rozluźniających akomodację. Dobrym sposobem rozluźnienia akomodacji jest stosowanie reguły „dwudziestek” 20-20-20. Co 20 sekund powinno się popatrzeć na 20 stóp (około 6 metrów) w dal przez 20 sekund.
ASTYGMATYZM
Astygmatyzm występuje wtedy, kiedy powierzchnia oka (rogówka) lub soczewka, nie ma regularnego, „kulistego” kształtu, a przypomina swoim kształtem piłkę do gry w rugby. Powoduje to rozproszenie światła wpadającego do oka, które nie skupia się prawidłowo na siatkówce, wynikiem tego widziany obraz jest rozmyty.
Objawy mogące sugerować istnienie astygmatyzmu
Jeśli zgłaszamy się do okulisty z powodu nieostrego widzenia szczegółów zarówno z daleka, jak i z bliska najczęściej słyszymy diagnozę: astygmatyzm. Astygmatyzm to nie choroba oczu, a wada wzroku („uroda oka”), polegająca na tym, że układ optyczny oka nie jest w stanie prawidłowo skupić promieni świetlnych na siatkówce.
Pojawiają się następujące objawy:
- - bóle głowy,
- - wrażenie zawrotów głowy,
- - niewyraźne widzenie
- - szybkie zmęczenie podczas wykonywania czynności wymagających skupienia wzroku, np. w trakcie pracy przy komputerze lub jazdy samochodem.
Jakie są rodzaje astygmatyzmu?
Istnieją dwa rodzaje astygmatyzmu.
- astygmatyzm regularny występuje wtedy, gdy w jednym przekroju ma inną krzywiznę niż w drugim. Jest to najbardziej powszechna forma astygmatyzmu i można ją łatwo skorygować za pomocą okularów lub torycznych soczewek kontaktowych.
- astygmatyzm nieregularny występuje dużo rzadziej i charakteryzuje się nieregularnym kształtem rogówki. Może być on wynikiem urazu oka i związanego z nim uszkodzenia rogówki lub efektem schorzenia nazywanego stożkiem rogówki, czyli postępującej choroby polegającej na zmniejszaniu się grubości zwykle w środkowej części rogówki, co prowadzi do jej zniekształcenia. Możliwe jest skorygowanie go przy pomocy specjalistycznych soczewek kontaktowych.
NADWZROCZNOŚĆ
Nadwzroczność (hypermetropia, hyperopia) nazywana także dalekowzrocznością to wada wzroku polegająca na tym, że równoległe promienie świetlne wpadające do oka po przejściu przez ośrodki optyczne oka załamują się za siatkówką, zamiast na siatkówce jak w prawidłowo funkcjonującym oku. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być zbyt krótka gałka oczna lub zbyt mała siła łamiąca rogówki lub soczewki. Choć mówi się, że dalekowidz – w odróżnieniu od krótkowidza – ma kłopoty z wyraźnym widzeniem przedmiotów usytuowanych blisko oczu, najczęściej ma on najczęściej problem z wyraźnym postrzeganiem przedmiotów z każdej odległości.
Osoby nadwzroczne często nawet nie wiedzą o swojej wadzie wzroku. Jeżeli tzw. amplituda akomodacji (możliwości akomodacyjne oka) jest wystarczająco duża, na co dzień widzą one po prostu dobrze! Uznaje się, że dzieci mają zdolność akomodacji nawet do 14 dioptrii, co znacznie utrudnia zdiagnozowanie nadwzroczności. Mało tego: u dzieci do 3. roku życia występuje tzw. nadwzroczność fizjologiczna, która wraz ze wzrostem gałki ocznej powinna ustępować (oczy powinny ulegać procesowi emmetropizacji, czyli pozbywać się nadwzroczności, by uzyskać stan bez wady wzroku).
Szacuje się, że ok. 90% najmłodszych dzieci jest nadwzroczna i odsetek ten zmniejsza się do 40–50% w 8.–10. roku życia. Jeśli dziecko w wieku szkolnym nie sygnalizuje problemów z widzeniem, ale intuicja podpowiada nam, że coś z jego wzrokiem jest nie w porządku, warto przyglądać się jego aktywności zwracając uwagę na następujące objawy: niechęć do czytania, zezowanie, uciekanie jednego oka, szybkie rezygnowanie z oglądania ulubionych filmów z uwagi na męczenie się oczu. Powyższe dolegliwości mogą oznaczać, że dziecko cierpi na niezdiagnozowaną nadwzroczność.
W zależności od wielkości wady wyróżnia się nadwzroczność:
niską (do +6.0 D)
- wysoką (ponad +6,0D)
Metody korekcji dalekowzroczności:
- Okulary z soczewkami wypukłymi, czyli „plusy”, które w swojej środkowej części są grubsze niż na brzegu i soczewki kontaktowe.
- Soczewki kontaktowe miękkie.
- Metody laserowe: podczas leczenia dalekowzroczności laserem okulistycznym tworzona jest większa krzywizna, która zwiększa siłę załamywania oka, a przez to poprawia komfort oraz ostrość widzenia.
Niedowidzenie
Niedowidzenie (ang. amblyopia, łac./gr. amblyopia) to znaczne zmniejszenie ostrości wzroku bez organicznej przyczyny (tzn. bez choroby oczodołu, oka, nerwu wzrokowego czy ośrodkowego układu nerwowego) niedająca się skorygować żadnymi okularami. Oko niedowidzące widzi gorzej od zdrowego co najmniej o 2 rzędy na tablicach do badania ostrości wzroku. Nasilenie, czyli tzw. głębokość niedowidzenia (inaczej stopień niedowidzenia), zależy od wieku, w którym pojawia się przeszkoda dla obuocznego widzenia. Im młodsze dziecko, tym łatwiej powstaje u niego niedowidzenie.
Niedowidzenie może być spowodowane przez:
- jednostronny zez,
- różnowzroczność,
- -ograniczenie używania oka – np. z powodu opadania górnej powieki, zmniejszenia przejrzystości rogówki, zaćmy, długotrwałego zasłonięcia oka opatrunkiem,
- dużą wadę refrakcji, głównie nadwzroczność i niezborność (astygmatyzm)
Jak często występuje?
Niedowidzenie to jedna z najczęstszych przyczyn upośledzenia ostrości wzroku jednego lub obu oczu. Częstość jego występowania szacuje się na 1–3,5% wśród zdrowych dzieci oraz 4–5,3% u dzieci z chorobami oczu. Większość danych wskazuje, że około 2% populacji ogólnej ma niedowidzenie.
Okulistyka dorosłych
Okulistyka dorosłych. Podczas podstawowej konsultacji okulistycznej wykonywane jest badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego komputerowe badanie wady wzroku (autorefraktometria), sprawdzana jest ostrość wzroku. Oceniana jest przednia powierzchnia gałek ocznych oraz struktury dna oka przy wąskich źrenicach. W zależności od dolegliwości pacjent może zostać przekierowany na dodatkowe badania okulistyczne.
Drodzy Pacjenci
W przypadku dokładnego badania dna oka z oceną obwodu siatkówki, konieczne jest wpuszczenie kropli rozszerzających źrenicę. Po tych kroplach ostrość wzroku ulega pogorszeniu na około 3-4 godziny. Nie należy wówczas prowadzić samochodu, ani innego pojazdu. Pamiętajcie o tym umawiając się na konsultację w celu badania dna oka.
Diagnostyka i leczenie:
- Wady wzroku (krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm),
- AMD,
- Zaćmę,
- Jaskrę,
- Zmiany na aparacie ochronnym oka i spojówce (drobne zabiegi): skrzydlik, gradówki, kaszaki, entropion, ektropion i wiele innych,
- Zaburzenia filmu łzowego (suche oko),
- Męty w ciele szklistym,
- Zmiany cukrzycowe w siatkówce.

Zabiegi laserowe
- Zabiegi laserowe siatkówki: Laseroterapia zmian obwodu siatkówki Mikropulsy Panfotokoagulacja
- Zabiegi laserowe przeciwjaskrowe: Irydotomia SLT
- Zabiegi Laserowe inne: Kapsulotomia
Iniekcje doszklistkowe
- Eylea
- Lucentis
- Beovu
- Ozurdex
Chirurgia okuloplastyczna
- Usunięcie gradówki,
- Usunięcie kępek żółtych, cysty, brodawczaka itp
- Usunięcie innych zmian powiek,
- Operacja plastyczna usunięcia wiotkiej skóry z powieki górnej
- Operacja odwiniętej i podwiniętej powieki
- Płukanie dróg łzowych
- Zaopatrywanie małych ran aparatu ochronnego i powierzchni oka
Diagnostyka
Tonometria to badanie ciśnienia w oku. Jest to jedno z podstawowych badań w okulistyce, szczególnie istotne w diagnostyce i ocenie zaawansowania jaskry. Najczęściej pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego odbywa się za pomocą tonometru bezdotykowego (air puff), dzięki czemu badanie jest szybkie i bezbolesne.
Badanie odbywa się po podaniu kropli rozszerzających źrenicę. Lekarz przy pomocy lampy szczelinowej i odpowiednich soczewek bada wszystkie struktury siatkówki (tarcza n.II, plamka, naczynia krwionośne itd.) w szczególności peryferyjne części siatkówki, które są możliwe do zbadania tylko po rozszerzeniu źrenic (po mydriazie).
Na badanie dna oka nie należy przyjeżdżać samochodem jako kierowca, ponieważ rozszerzona źrenica powoduje pogorszenie ostrości wzroku, które może utrzymywać się do 3 godzin po badaniu.
Badanie Angio OCT to nieinwazyjna metoda oceny naczyń i mikrokrążenia w siatkówce oka bez konieczności podawania kontrastu. Umożliwia wykrycie zmian zachodzących w drobnych naczyniach na najwcześniejszych etapach. Badanie stosuje się m.in. do diagnostyki i monitorowania takich chorób jak: zwyrodnienie siatkówki związane z wiekiem, zakrzepy żyły środkowej siatkówki, retinopatia cukrzycowa i jaskra. Badanie jest bezbolesne i nieinwazyjne dzięki czemu może być wykonywane u każdego pacjenta, także u kobiet w ciąży.
Ultrasonografia (USG) oka jest badaniem szczególnie przydatnym w diagnostyce chorób tylnego odcinka oka zwłaszcza przy braku wglądu w dno oka z powodu zaćmy czy zmętnienia rogówki. Służy m.in. do diagnostyki odwarstwienia siatkówki, krwotoków i innych zmian w ciele szklistym, guzów wewnątrzgałkowych oraz oceny tylnego odcinka oka.
Badanie jest wykonywane przez zamknięte powieki, na które lekarz nakłada żel. Badanie jest bezbolesne i nieinwazyjne dzięki czemu może być wykonywane u każdego pacjenta, także u kobiet w ciąży.
Optyczna koherentna tomografia (OCT, ang. optical coherence tomography) jest nowoczesną, nieinwazyjną metodą obrazowania struktur oka, najczęściej siatkówki i rogówki. Uzyskane obrazy nie są zwykłymi zdjęciami, to niezwykle precyzyjne, szczegółowe obrazy, pozwalające ocenić odpowiednią strukturę oka co do mikrometra dzięki wysokiej rozdzielczości aparatów OCT.
OCT powszechnie wykorzystuje się w diagnostyce wielu chorób oka m.in.:
- zwyrodnienie plamki (AMD)
- obrzęk plamki
- retinopatia cukrzycowa
- centralna retinopatia surowicza
- błona nasiatkówkowa
- otwór plamki
- trakcja szklistkowo-plamkowa
- jaskra
- choroby demielinizacyjne
- nowotwory oka
Pachymetria to badanie centralnej grubości rogówki w celu prawidłowej oceny ciśnienia wewnątrzgałkowego. Badanie ma istotne znaczenie u pacjentów diagnozowanych z powodu jaskry, ponieważ grubość rogówki wpływa na wynik pomiaru ciśnienia. U pacjentów z grubszymi rogówkami wynik ciśnienia wewnątrzgałkowego jest zawyżony, zaś w przypadku cienkich rogówek, wartość ciśnienia jest zaniżona. Ponadto, ryzyko progresji jaskry jest większe u pacjentów z cienkimi rogówkami.