Skip to main content

Co oznacza iniekcja doszklistkowa?

Iniekcja doszklistkowa oznacza wstrzyknięcie leku do ciała szklistego (w skrócie szklistka, substancja o żelowej konsystencji wypełniająca wnętrze gałki ocznej). Lek w postaci zastrzyku podawany jest przez twardówkę (biała zewnętrzna część oka). Może być podawany jako pojedyncze wstrzyknięcie lub jak w cukrzycowym obrzęku plamki w postaci powtarzających się zabiegów.

Jakie leki są wstrzykiwane?

1. Najczęściej stosowane są leki z grupy inhibitorów VEGF:

Ranibizumab, aflibercept, brolucizumab i bewacizumab. Działanie tej grupy substancji ma na celu spowolnienie lub zatrzymanie wzrostu nieprawidłowych naczyń krwionośnych oraz zmniejszenie obrzęku w obszarze plamki. Leki te mają zastosowanie w cukrzycowym obrzęku plamki, zwyrodnieniu plamki żółtej, obrzęku plamki spowodowanym zakrzepem żyły środkowej siatkówki, zapaleniem błony naczyniowej itd.

2. Leki przeciwzapalne (steroidy) są czasami stosowane w celu zmniejszenia obrzęku siatkówki i są stosowane w różnych stanach, takich jak cukrzycowy obrzęk plamki, niedrożność żyły siatkówki, zwyrodnienie plamki żółtej, zapalenie błony naczyniowej oka i obrzęk plamki po zabiegu wewnątrzgałkowym. W postaci zastrzyku podawany jest triamcynolon.  Pozostałe dwa leki: deksametazonem, acetonid fluocinolonu wstrzykiwane są w postaci implantu do komory ciała szklistego, z którego przez kilka miesięcy uwalnia się lek. Acetonid fluocinolonu nie jest zarejestrowany w Polsce.

3. Antybiotyki wstrzykuje się do ciała szklistego w ciężkich zakażeniach oczu, zwykle w sytuacjach nagłych.

4. Inne leki: ocriplasmina itp.,

Gdzie wykonywane są iniekcje?

Zastrzyki wykonuje się w gabinecie zabiegowym lub na sali operacyjnej. Obowiązuje procedura ambulatoryjna; oznacza to, że po zastrzyku pacjent wraca do domu i do normalnych zajęć.

Jak przygotować się do zastrzyku?

Drogi pacjencie,

• Upewnij się, że znasz wskazania do zastrzyku oraz potencjalne ryzyko związane z procedurą.

• Przed zabiegiem nie wykonuj makijażu, nie stosuj kosmetyków w okolicy oczu.

• Poinformuj lekarza o kroplach do oczu jakie stosujesz codziennie (gł. krople na jaskrę).

• Powiadom swojego lekarza o wszelkich infekcjach lub stanach zapalnych oczu a także w przypadku przeziębienia, grypy, anginy i innych chorobach infekcyjnych.

• Powiadom swojego lekarza, jeśli masz alergię na jod, jakiekolwiek środki znieczulające lub którykolwiek ze składników leku.

• Powiadom swojego lekarza o jakichkolwiek problemach, jakie wystąpiły po wcześniejszych wstrzyknięciach do gałki ocznej.

• Powiadom swojego lekarza, jeśli wystąpiły błyski światła w oku lub męty w oku.

• Powiadom swojego lekarza, jeśli miałeś niedawno udar lub zawał serca.

• Poinformuj swojego lekarza, jeśli jesteś w ciąży, planujesz zajście w ciążę lub karmisz piersią.

• Poinformuj swojego lekarza, jeśli w ciągu czterech tygodni poprzedzających leczenie została przeprowadzona lub w ciągu najbliższych czterech tygodni jest planowana operacja na oku.

• Umów się z kimś, kto ewentualnie będzie mógł odebrać Cię po zabiegu.

Jak wykonywany jest zastrzyk do oka- krok po kroku

  1. Na powierzchnię gałki ocznej podawany jest środek znieczulający w postaci kropli.
  2. Następnie okolicę oka oczyszcza się 10% roztworem jodku powidonu, a powierzchnię oka 5% roztworem antyseptycznym.
  3. Na twarz zakładana jest serweta z otworem na oko.
  4. Zakłada się rozwórkę do oka, aby utrzymać je otwarte.
  5. Dodatkowo podane krople znieczulające minimalizują ryzyko bólu, a środek antyseptyczny ryzyko infekcji.
  6. Następnie lekarz prosi pacjenta, aby spojrzał w przeciwnym kierunku do miejsca wstrzyknięcia i w odległości 3.5 lub 4mm od rąbka rogówki wprowadza igłę przez białą część oka (twardówkę) i wstrzykuje lek.

Cała procedura trwa kilka minut. Ważne jest, aby pacjent nie zaciskał oczu podczas zakładania rozwórki, ponieważ to powoduje dolegliwości bólowe, leżał płasko i nie ruszał się, podczas wykonywania iniekcji.

Podczas wstrzyknięcia można w ciągu jeden, dwóch sekund widzieć ciemną plamę przed okiem, a po zastrzyku męty w oku. Zazwyczaj mijają one po kilku, kilkunastu minutach.

Czy zastrzyk jest bolesny?

Ból zależy od różnych czynników, a niektóre osoby mogą być bardziej wrażliwe niż inne. Większość pacjentów mówi, że wstrzyknięcia są bezbolesne i jedyną rzecz, jaką czują, jest niewielki ucisk. Sama rozwórka może wywoływać uczucie ucisku u niektórych pacjentów. Cały zabieg może być trochę niekomfortowy, lecz dyskomfort mija w ciągu kilku minut.

Instrukcje po wstrzyknięciu do ciała szklistego

• Nie ma szczególnych środków ostrożności, z wyjątkiem unikania tarcia oczu.

• Krople antybiotykowe należy stosować do oczu zgodnie z zaleceniami. Jeśli wcześniej inne krople były stosowane np. na jaskrę, należy kontynuować leczenie.

• Można zażywać zwykłe leki przeciwbólowe, aby złagodzić dyskomfort podczas pierwszych kilku dni.

• Ostrość wzroku może być zamglona przez kilka dni, a męty w polu widzenia stopniowo będą znikały.

Działania niepożądane związane z leczeniem

Podobnie jak w przypadku każdej procedury medycznej lub chirurgicznej, istnieje małe ryzyko powikłań po wstrzyknięciu doszklistkowym. Większość komplikacji, które mogą wystąpić, pochodzą z samej iniekcji, a nie z leku.

Częste działania niepożądane:

• Ból podczas zabiegu; czerwone oko (z powodu krwawienia w miejscu wstrzyknięcia, które ustępuje po tygodniu lub dwóch); obolałe i twarde oko; czarne „plamki” lub męty w polu widzenia (mogą trwać przez kilka dni); przejściowy wzrost ciśnienie w oku.

• Niektóre osoby mogą odczuwać ból lub uczucie piasku po kilku godzinach od zabiegu, co zwykle jest spowodowane wysychaniem i podrażnieniem powierzchni oka, po antyseptycznych kroplach. Silniejszy ból może oznaczać zarysowanie rogówki. Po zastosowaniu kropli nawilżających objawy w ciągu 24godzin powinny ustąpić.

• Doszklistkowe wstrzyknięcie steroidowe zwiększa ryzyko zmętnienia soczewki (powstania zaćmy) oraz wzrostu ciśnienia wewnątrzgałkowego.

Poważne działania niepożądane:

  1. odwarstwienie siatkówki- nagłe błyski światła, nagłe pojawienie się lub zwiększenie liczby ruchomych plamek w polu widzenia, zasłona przed okiem, ograniczenie pola widzenia, spadek ostrości wzroku
  2. zakażenie wnętrza gałki ocznej- ból oka, zaczerwienienie, wrażliwość na światło, pogorszenie ostrości wzroku
  3. zmętnienie soczewki (zaćma) widzenie jak przez mgłę, mniej wyraźne kontury i kształty lub gorsze widzenie kolorów.
  4. Zwiększenie ciśnienia w oku- widzenie otoczek wokół źródeł światła, zaczerwienienie oka, nudności, wymioty i zaburzenia widzenia

W badaniach klinicznych inhibitorów VEGF powikłania te występowały z częstotliwością mniejszą niż 0,1% iniekcji (1 na każde 1000 przypadków). W przypadku wielokrotnych wstrzyknięć u jednego pacjenta ryzyko wynosi około 1% (1 na 100).

Ogólnoustrojowe działania niepożądane:

Istnieje teoretyczne zwiększone ryzyko wystąpienia zakrzepów krwi (takich jak zawał serca lub udar) po doszklistkowym podaniu środków anty-VEGF. Jednak w badaniach klinicznych obserwowano niską częstość występowania tych zdarzeń. Pacjenci z udarem mózgu w wywiadzie mogą być bardziej narażeni na kolejny udar. Jeśli u pacjenta wystąpił udar lub zawał serca, należy to omówić z lekarzem okulistą

Jeśli pacjent podejrzewa, że pojawiło się u niego działanie niepożądane, powinien niezwłocznie porozmawiać ze swoim lekarzem.

Działania niepożądane można zgłosić pocztą elektroniczną korzystając z adresu ndl@urpl.gov.pl

Podsumowanie

• Celem terapii doszklistkowej jest stabilizacja lub poprawa widzenia.

• Wynik leczenia zależy w dużej mierze od indywidualnego stanu oka.

• Wstrzyknięcia do oka są ogólnie bardzo bezpiecznymi zabiegami.

• Rzadko występują działania niepożądane, niemniej niektóre mogą być poważne. Leczenie tych powikłań wymaga zastosowania dodatkowych procedur chirurgicznych.

• „Każda” iniekcja niesie podobne ryzyko rozwoju jakichkolwiek efektów ubocznych lub komplikacji opisanych powyżej.

• W celu osiągnięcia najlepszych rezultatów należy zgłaszać się na zastrzyki oraz badania kontrolne systematycznie zgodnie z zaplanowanymi terminami.